Akvaryum LED Aydınlatma ve Işık Sistemleri

 In Bitki Fizyolojisi

Bilindiği üzere akvaryum bitkileri de diğer bitkiler gibi ışığa ihtiyaç duymaktadır. Bu doğrultuda birçok ürün piyasada mevcuttur. Teknolojinin gelişmesi ile birçok farklı ürün bu alanda kullanılmak üzere piyasaya çıkmıştır. Bu gelişmelerden en etkili olan ise LED teknolojisinin kullanıldığı aydınlatma ürünleridir.

Akvaryum Aydınlatması Neden Önemlidir?

Akvaryum aydınlatmasının temel rolü, akvaryum içerisini kişilerin gözlemleyebilmesidir. Ama daha da önemlisi, akvaryum aydınlatması fotosentetik bitkiler ve akvaryumda yaşayan canlılar için hayati enerjiyi sağlamaktadır. Akvaryum ışıklarının öncelikli amacı anemonlar, mercanlar ve akvaryum bitkilerinin fotosentez işlemini gerçekleştirebilmektir. Diğer manada ise akvaryum ışıkları balık sağlığını, fizyolojisini ve davranışlarını etkileyen, tüm akvaryumun bir denge içerisinde olmasını sağlayan bir ihtiyaçtır.

Fotosentetik canlıların hayati ihtiyacı olan ışığı en stabil şekilde karşılayabilmeleri için ışık seçimi oldukça önemlidir. Bu alanda birçok ürün baş göstermiş olsada, fotosentetik sistemin en iyi çalıştığı dalga boylarını sağlamak, bu sistem içerisinde büyüyen canlılar için oldukça önemlidir.

Blogumuzda ilerleyen zamanlarda bu alanla ilgili daha ayrıntılı bilgiler verilecektir.

Akvaryum Aydınlatması Bitkiler ve Hayvanlar İçin Hayati Önem Taşımaktadır

Akvaryum Aydınlatması Bitkiler ve Hayvanlar İçin Hayati Önem Taşımaktadır


Recent Posts
0