Full Spektrum LED Bitki Işığı ve Asıl Olan Gerçekler?

 In Bitki Fizyolojisi

Piyasada sürekli karşılaşma ihtimaliniz olan Full Spektrum LED Bitki Lambası tabiri aslen tanımı doğrultusunda gerçektir. Amaç ise güneş içerisinde ki spektrum aralığını olabildiğince gerçekçi bir şekilde kopyalamaktır. Pekala ışık altında bitki yetiştiriciliği yapan kişilerin bu sisteme ihtiyacı var mıdır?

Full Spektrum mantığı aslında ürün satışını arttırmak ve alıcıla cezbetmek amacı ile oluşturulmuş bir satış yöntemidir. Güneşi ne kadar taklit ederse etsin, full spektrum LED ışık altında bitki yetiştiriciliğini ekonomik olmaktan çıkartan bir sistemdir. Elbette bu  sistemleri kullandığınızda yine yetiştiriciliğini yaptığınız bitkiniz gelişim gösterecektir. Fakat LED sistemlerinin en önemli özelliklerinden biri verimli çalışmalarıdır.

Peki Neden Full Spektrum Mantığı Yanlıştır?

Bitkilerde bulunan pigmentler (klorofil a ve b pigmentleri, karotenoidler gibi…) fotosentez işleminin gerçekleşmesi için ışıktan gelen fotonları absorbe ederler. Absorbe edilen fotonlardaki enerjiler ise fotosentezde kullanılmak üzere kimyasal enerjiye çevrilirler.

Foton toplama görevini üstlenen bu pigmentler belli başlı dalga boylarını maksimum derecede absorbe edebilirler. Örneğin; klorofil a spektrum cetvelinde 2 noktayı iyi şekilde absorbe edebilir, fakat bu iki noktadan birisi diğerinden çok daha iyi absorbe edilebilinir. Önemli olan bu noktada klorofili doygunluk noktasına oluşturmaktır ve tek bir dalga boyunu kullanmak en mantıklı yöntemdir.

Bu noktada farklı farklı spektruma sahip LED’lerin kullanımı maalesef kullandığınız ürünü ekonomik olmaktan çıkartmaktadır.

Başka bir örnek vermek gerekirse bazı LED sistemlerinde yeşil renkli LED kullanılmaktadır. Bu yeşil dalga boyunun işe yaradığını iddia eden satıcılar vardır, ama maalesef bu iddianın doğruluk yönünden bir payı mevcut değildir. Bazı dürüst satıcılar ise bitkilerin daha canlı görünmesi doğrultusunda bu rengil kullanıldığını savunmaktadır, bu iddia ise doğrudur. Fakat şunu söylemeliyiz ki, hangi mantık olursa olsun amaç ekonomik olarak bitkilerinizi yetiştirmekse bu rengin kullanımı kesinlikle hatadır.

Genel olarak şunu söyleyebiliriz ki, bilimsel bir dayanağı olmayan iddialar bizim için şimdilik gerçeği yansıtmamaktadır.

Full Spektrum LED Lambası

Full spektrum olarak tasarlanmış bir LED bitki lambası

 

Recent Posts
0